Ucieczka z kina Wolność

„Ucieczka z kina Wolność” została niemal w całości zrealizowana w Łodzi. Tytułowe kino (w rzeczywistości nosiło ono nazwę „Włókniarz”) znajdowało się na rogu ulic Próchnika i Zachodniej. Poza tym obiekty zdjęciowe ulokowane były również w kamienicy na rogu ulic Piotrkowskiej i Próchnika, w Hotelu Grand czy na osiedlu Lumumbowo.

Bohaterem filmu jest cenzor. Pewnego dnia zostaje on wezwany do kina „Wolność”, gdzie doszło do zaskakującej i niezwykłej sytuacji – podczas projekcji filmu „Jutrzenka” aktorzy przerwali grę i zaczęli
toczyć ze sobą rozmowy wykraczające poza scenariusz, nawiązując również dialog z publicznością.
Funkcjonariusz cenzury nie wie, jak zareagować na ten wybryk. Pod wpływem rozmów ze zgromadzonymi w kinie aktorami zaczyna jednak dostrzegać zniewolenie, któremu również i on podlega.

Reżyser zgromadził na planie obsadę złożoną z najznakomitszych postaci polskiego kina. Główną rolę zagrał Janusz Gajos, po raz kolejny potwierdzając swój talent kreowania postaci bogatych
wewnętrznie, pełnych dylematów i lęków, dźwigających na sobie ciężar podjętych niegdyś decyzji i wyborów. Ta wybitna kreacja przyniosła aktorowi nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1990 roku. W „Ucieczce z kina Wolność” występują również Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Michał Bajor, Jan Peszek czy Jerzy Bińczycki.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Wojciechem Marczewskim oraz aktorką Teresą Marczewską, które poprowadzi Michał Dondzik.

Tytuł:

Ucieczka z kina Wolność

format:

film fabularny

reżyseria:

Wojciech Marczewski

rok produkcji:

1990

gdzie:

Kino Charlie

kiedy:

11/08/2023 17:30

wydarzenie towarzyszące:

Spotkanie z Wojciechem oraz Teresą Marczewskimi

  • TYTUŁ: Ucieczka z kina Wolność
  • FORMAT: film fabularny
  • REŻYSERIA: Wojciech Marczewski
  • ROK PRODUKCJI: 1990
  • GDZIE: Kino Charlie
  • KIEDY: 11/08/2023 17:30
  • WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

    Spotkanie z Wojciechem oraz Teresą Marczewskimi