Śledztwo

Duża część scen została nakręcona w Łodzi (m.in. na ul. Franciszkańskiej, Kościuszki czy Gdańskiej).

Śledztwo (1973) – jeden z pierwszych filmów telewizyjnych Marka Piestraka oparty na prozie Stanisława Lema. Pełna suspensu akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, a spora część scen została nakręcona tak naprawdę w Łodzi (m.in. na ul. Franciszkańskiej, Kościuszki czy Gdańskiej). Bohaterem „Śledztwa” jest młody, buntowniczy inspektor Scotland Yardu, Gregory (Tadeusz Borowski). Mężczyzna będzie zmuszony zmierzyć się z niezwykle mroczną zagadką – w kronikach policyjnych Londynu dochodzi do tajemniczego znikania zwłok z kostnic i małych miejskich cmentarzy. Czy Gregory będzie w stanie rozwikłać tę – uciekającą władzom rozumowym – sprawę? Co zwycięży w tej rozgrywce – oświecony umysł, zabobon czy intuicja?

Marek Piestrak to rzadki w polskim kinie przypadek filmowca-marzyciela, który – nie zważając na ekonomiczne i produkcyjne ograniczenia rodzimej kinematografii – poświęcił swoją karierę rozwijaniu formuły kina gatunkowego: sci-fi, horroru i filmu przygodowego. Jego filmy były często sukcesami kasowymi i tytułami eksportowymi polskiego kina, a niektóre z nich otrzymywały nagrody na międzynarodowych festiwalach. Do klasyki polskiego kina przeszły takie filmy jak „Test pilota Pirxa”, „Wilczyca” i „Klątwa Doliny Węży”.

Po filmie odbędzie się rozmowa z reżyserem Markiem Piestrakiem oraz scenografem Andrzejem Rafałem Waltenbergerem, którą poprowadzi filmoznawca Michał Dondzik.

Tytuł:

Śledztwo

format:

film fabularny

reżyseria:

Marek Piestrak

rok produkcji:

1973

gdzie:

Kino Charlie

kiedy:

12/07/2023 16:00

wydarzenie towarzyszące:

Spotkanie z Markiem Piestrakiem i Andrzejem Rafałem Waltenbergerem

  • TYTUŁ: Śledztwo
  • FORMAT: film fabularny
  • REŻYSERIA: Marek Piestrak
  • ROK PRODUKCJI: 1973
  • GDZIE: Kino Charlie
  • KIEDY: 12/07/2023 16:00
  • WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

    Spotkanie z Markiem Piestrakiem i Andrzejem Rafałem Waltenbergerem