Requiem

Jest to opowieść o ludziach krzątających się na ziemi, ale czujących na sobie nieubłagane Oko Nieba. Chcą żyć, boją się śmierci – osłaniają się przed nią żartami, modlitwą, wódką.

Bohater filmu, Bartłomiej stary, czcigodny, uroczysty. W życiu powszednim ubogi gospodarz. Jego autorytet we wsi i okolicy bierze się z jego „kapłańskiej” roli – wygłasza mowy pogrzebowe. Podsumowuje życie zmarłych, wypowiada sentencje, które w pamięci wspólnoty zapadają na pokolenia jak święty, nienaruszalny wyrok.

Drugą, istotną postacią jest Bartek – dwunastoletni wnuczek Bartłomieja. To on zadaje te ważne, „dziecinne” pytania: Co to jest dusza i gdzie ona jest? Czy zwierzęta, drzewa mają duszę?…

„Requiem” to siódmy film Witolda Leszczyńskiego. Duchem najbardziej przypomina jego reżyserski debiut z 1967 roku, czyli „Żywot Mateusza”. Kolejnym atutem jest rola główna, grana przez znakomitego aktora Franciszka Pieczkę!

68-letni reżyser traktował „Requiem” jako requiem dla swojej twórczości: „To film o urodzie świata, o miłości i śmierci, o czułości i brutalności” – mówił.

Zbigniew Wichłacz – operator. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Wykładowca Wydziału Operatorskiego PWSFTviT, w latach 2005-08 i 2016-2020 jego dziekan. Autor zdjęć do wielu filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli telewizyjnych.

Po projekcji spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem, które poprowadzi filmoznawca i ekspert kina polskiego, Michał Dondzik!

Tytuł:

Requiem

format:

film fabularny

reżyseria:

Witold Leszczyński

rok produkcji:

2001

gdzie:

Kino Charlie

kiedy:

18/10/2023 18:00

wydarzenie towarzyszące:

Spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem

  • TYTUŁ: Requiem
  • FORMAT: film fabularny
  • REŻYSERIA: Witold Leszczyński
  • ROK PRODUKCJI: 2001
  • GDZIE: Kino Charlie
  • KIEDY: 18/10/2023 18:00
  • WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

    Spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem